Poczucie własnej wartości – dlaczego jest takie ważne?

Wysłany dnia 26 sierpnia 2021 przez kontakt
Poczucie własnej wartości – dlaczego jest takie ważne?

Już od pierwszych dni życia nasze poczucie własnej wartości zaczyna się kształtować. To właśnie pierwsze momenty są najważniejsze jak będziemy postrzegać się przez całe swoje życie. Na początku na poczucie własnej wartości mają wpływ nasi rodzice i bliscy, to od nich zależy jakie komunikaty będą kierowane w naszą stronę oraz w jaki sposób zadbają o nasze potrzeby emocjonalne. Dziecko uczy się jakie popełnia błędy i co robi prawidłowo, a także uczy się jak radzić sobie w sytuacjach porażki i sukcesu. W tym momencie mały człowiek kształtuje swoją wartość, więc jeśli zrobi coś źle i usłyszy jedynie krytykę, przyjmie do wiadomości, że popełnianie błędów jest złe. To może prowadzić do chorego perfekcjonizmu w życiu dorosłym.

 

Natomiast jeśli w takiej sytuacji dziecko otrzyma wsparcie i rady, będzie wiedziało, że pomyłka jest rzeczą naturalną, służy doświadczeniu, a więc wspomaga rozwój siebie. Ten komunikat pomoże mu w życiu dorosłym, gdy będzie zmagał się z błędami - bo kto ich nie popełnia? Dziecko ze stabilnym poczuciem własnej wartości będzie dobrze czuć się między rówieśnikami, a w przypadku niepowodzeń nie będzie się poddawać. W tym okresie najważniejszym autorytetem jest rodzic i to jego zachowanie najmocniej wpływa na poczucie własnej wartości u dziecka. 

 

Kształtowanie poczucia własnej wartości będzie miało wpływ na dalsze doświadczenia życiowe. Stabilne poczucie własnej wartości będzie wpływało na kontakty międzyludzkie, jakość i sposób wykonywanej pracy. Wiara we własne możliwości wspomoże rozwijanie się, nabieranie doświadczenia, które nie będzie oparte na lęku i niepokoju. W przypadku odmiennego zdania nie będzie mieć problemu z byciem asertywnym, postawi na swoim gdy będzie trzeba, a przy tym będzie podchodzić do innych z szacunkiem. 

 

Jednak w dzisiejszym świecie trudno jest utrzymać poczucie własnej wartości na dobrym poziomie. Media społecznościowe, które na każdym kroku mówią nam jak powinniśmy żyć i wyglądać sprawiają, że cały czas czujemy się niewystarczający. W naszych głowach krąży myśl, że powinniśmy coś zmienić. Szczupłe figury, skóra, włosy, biały uśmiech cały czas przypominają jak nieidealni jesteśmy. 

 

Powiedzenie “mam niskie poczucie własnej wartości” jakoś mało komu przechodzi przez gardło. Wolimy ukryć się pod maską, która ma za zadanie zagłuszyć wszystkie negatywne myśli na swój temat. To swojego rodzaju “tabu”, którego lepiej nie poruszać, udając, że coś takiego jak poczucie własnej wartości nie istnieje. 

 

Istnieje. I powinno mieć się dobrze. 

Dla Ciebie i Twojego życia, zdrowia. 

 

Dlaczego poczucie własnej wartości jest aż tak ważne? Składa się na to kilka punktów, a pewnie nawet kilkanaście. Ogólnie rzecz biorąc poczucie własnej wartości przekłada się na jakość naszego całego życia i na wszystkie jego aspekty. Niezależnie jaką ścieżką pójdziesz, którą drogę wybierzesz - poczucie własnej wartości będzie miało w tym udział.

 

1. Świadomość, że zasługuję na bycie kochanym. 

Główna myśl, która świadczy o poczuciu własnej wartości wiąże się ze świadomością, że mogę być kochanym. Będąc osobą w świadomą siebie, patrzymy na siebie jako na istotę, która zasługuje na obdarowanie miłością. I na przekazanie tej miłości. To pewność, że jest się godnym miłości jako człowiek. Brak tutaj myśli “nie wiem jak on może mnie kochać”, “nigdy nikt mnie nie pokocha”. Jeżeli jestem człowiekiem, prawdopodobnie stworzonym z miłości, to całym sobą zasługuję na miłość. To również umiejętność spojrzenia, że tak jak ja, tak wszyscy inni na tą miłość zasługują. 

 

2. Łatwość w nabieraniu doświadczenia.

Porażka jest uznawana za dodatkowy rozwój naszych umiejętności, zarówno społecznie i zawodowo. To sygnał do dalszego doskonalenia się, które w żaden sposób nie ujmuje mojej wartości. Wiara we własne kompetencje i doświadczenie sprawia, że podejmowanie kolejnych działań staje się wyzwaniem, a nie problemem. Osoba z poczuciem własnej wartości chce stale się rozwijać, a więc poszukuje takich możliwości. Stawiając sobie cele, potrafi doszukiwać się efektywnych rozwiązań, aby je zrealizować. 

3. Akceptacja swojego wyglądu i atrakcyjność. 

Na świecie nie ma brzydkich ludzi. W ogóle termin “brzydki” zmieniał się na świecie razem z pojęciem “piękna”, przez co tak nie da się określić brzydoty, ani piękna. Obydwa pojęcia są na tyle względne, że zależą od patrzenia danej osoby. A osoba z poczuciem własnej wartości, mimo dostrzegania swoich wad, będzie akceptowała swój wygląd. Akceptacja swojego wyglądu będzie pozwalała jej na pracę nad tym, co uznaje za wadę. To poczucie swojej wartości również sprawi, że jej atrakcyjność zdecydowanie wzrośnie, ponieważ spowoduje, że będzie się więcej uśmiechać, inaczej mówiąc “promienieć”. 

 

Poczucie własnej wartości nie jest stałe. To zmienna, która waha się między naszymi doświadczeniami życiowymi. Rozstanie z partnerem, śmierć bliskiej osoby, trudne przeżycia mogą w znaczącym stopniu osłabiać poczucie własnej wartości, a nawet prowadzić do depresji. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc specjalisty. Należy również pamiętać, że nawet osoby z wysokim poczuciem własnej wartości miewają gorsze dni - to zupełnie naturalne. Jednak mają większą siłę do wyjścia z impasu i szukania rozwiązania obecnych problemów. 

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.