Jak ocenianie innych wpływa na nas samych?

Wysłany dnia 18 sierpnia 2021 przez kontakt
Jak ocenianie innych wpływa na nas samych?

Zapewne nie raz wpadłaś w pułapkę oceniania osób, które Cię otaczają. Dobry, zły, niemądry, zbyt lekkomyślny, nie potrafi się ubrać, zbyt głośna, za cicha, antyspołeczna…  To tylko kilka z słów, jakie padają na głos lub w naszych myślach, kiedy dokonujemy oceny drugiego człowieka. W ten sposób wpadamy w sidła, przez które dopisujemy cechy ludziom, o których często nie mamy pojęcia jakie życie prowadzą, z czym się zmagają. 

 

Głównym powodem dlaczego tak łatwo przychodzi nam ocenianie innych jest nasze ego. Wewnętrznie każdy z nas posiada potrzebę czucia się lepszymi od innych, co w dużym stopniu wpływa na naszą pewność siebie. Z tego powodu wypowiedzenie się na temat jakiejś osoby w celu manifestowania dezaprobaty jego działania, wyglądu, czy zachowania jest tak prosta i naturalna. Jednak równocześnie w ten sposób tracimy możliwość zrozumienia drugiej osoby, jej motywacji i problemów. 

 

Jeśli zapytamy grupę osób, czy uważają się za osoby empatyczne, prawdopodobnie większość z nich powie, że tak. W końcu kto z nas nie potrafi wczuć się w sytuację bliskiej nam osoby, która potrzebuje wsparcia i rady? Kto z nas nie wspierał przyjaciela w najgorszej sytuacji? 

 

A jednak jeśli widzimy osobę, której kompletnie nie znamy, ocenianie przychodzi z wielką łatwością. David Fishman napisał, że “Wielkość ego danej osoby można zmierzyć obserwując sposób w jaki radzi sobie ona z błędami innych”. 

Rodzi się więc pytanie: czy posiadanie dużego ego jest dobre, czy złe?

Posiadanie dużej pewności siebie na pewno jest zaletą. Dzięki niej możemy więcej zdziałać, a także mieć bardziej szczęśliwe życie, co w konsekwencji daje same korzyści. Natomiast jeżeli nasze mniemanie o sobie urośnie do ogromnych rozmiarów, poskutkuje to byciem pysznym, poczuciem bycia ważniejszym od innych ludzi, zarozumiałym, gnuśnym. Gdy nasze ego jest zbyt duże, stajemy się egoistami nie patrzącymi na potrzeby innych. Przestajemy współodczuwać, być empatyczni, a więc tracimy jedną z najpiękniejszych cech ludzkich, jaką jest wrażliwość. Zbyt duże ego powoduje, że komunikacja w kontaktach międzyludzkich może być zaburzona do tego stopnia, że będziemy mieć problem z dogadaniem się. W takiej sytuacji praca w grupie, czy nawet wykonywanie obowiązków zawodowych podczas np. rozmów z klientami stanie się bardzo męcząca i niemiła, z całkowitą przegraną dla nas. 

 

Ocenianie innych jest bez wątpienia naszą słabością. To coś, dzięki czemu nie stajemy się lepsi, a gorsi. Nasza osobowość traci wiele wartości, które są piękne i pomocne w życiu w społeczeństwie. Przecież nikt by nie chciał zostać gburem, prawda? 

Nastawienie krytycznie do danego człowieka, czy sytuacji powinno być przerwane, aby nie ciągnęło za sobą nieprzyjemnych skutków. Dlatego jeśli widzisz, że masz chęć kogoś zaszufladkować, dostrzeż to i zacznij działać. Okaż empatię wobec drugiego człowieka, zainteresuj się nim, wczuj się w jego historię. 

 

Ludzie mają różne sytuacje życiowe, różne historie. Z tego powodu ocenianie ich bez poznania jest błędem i czystą fikcją. Spróbuj wczuć się w historię drugiej osoby, poznaj jej emocje i myśli. W taki sposób zobaczysz, że pierwsza myśl nakłaniająca do oceny nie była dobra. Każdy z nas jest inny, mamy inne cechy, inne życie. Pamiętaj o tym.

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.