Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Wysłany dnia 9 sierpnia 2021 przez kontakt
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres w pracy jest sytuacją, która dotyka każdego pracownika. Emocje zazwyczaj wywołane są nadmiarem obowiązków, nieporozumieniem, konfliktem z klientem, przeciążeniem, zmęczeniem, brakiem dobrej relacji ze współpracownikami czy szefem. Są to klasyczne przykłady, o których tak często słyszymy rozmawiając z przyjaciółmi i znajomymi. 

Warto również podkreślić, że nawet jeśli lubisz swoją pracę, możesz przeżywać stres. A osoba, która prowadzi własną firmę, jest pracownikiem sama dla siebie, co może spowodować, że odczuwa tę emocję zarówno jako pracownik, jak i przedsiębiorca. Stres z lekkim natężeniem to coś, co potrafi mobilizować, ale z dużym - osłabia motywację pracy.

 

Na samym początku musimy zastanowić się nad przyczyną stresu. Tak jak podałam wcześniej, powodów może być bardzo dużo i mogą one wywoływać różny poziom zdenerwowania. Co więcej, pamiętajmy o tym, że czynniki biologiczne to coś, z czym trudniej będzie polemizować - jeśli Twój organizm jest widocznie przepracowany, to nawet jeśli w ciągu dnia wypijesz 5 czarnych kaw, on nadal będzie potrzebował odpoczynku. 

 

Czynnikiem biologicznym jest również stres, który owszem, pojawił się w pracy, jednak jego źródło tkwi w zupełnie innej dziedzinie. To już temat dla psychoterapeuty, który mógłby pomóc odnaleźć punkt, w którym źródło stresu ma miejsce i pracować nad nim. Jeżeli stres w pracy pojawił się nagle, całkowicie bez powodu (to znaczy, że jesteś pełny energii, nie jesteś głodny, masz dobre kontakty społeczne, poukładane zadania i kontrolę nad nimi) warto pomyśleć, czy jego przyczyna nie jest powiązana z dziedzinami życia prywatnego. Jeśli tak, skorzystaj z pomocy psychologa, który powinien pomóc odpowiedzieć na to pytanie i znaleźć rozwiązanie. 

 

Jeżeli Twój stres wynika z nadmiaru obowiązków, pierwsze co powinieneś zrobić to je poukładać. Warto spisać je, np. w Twoim kalendarzu, ponieważ to umożliwi podliczenie ich i obiektywne spojrzenie, czy faktycznie jest ich tyle, ile się wydawało. Czasami pracując w chaosie, biorąc się za milion rzeczy na raz możemy mieć wrażenie, że za niczym nie nadążamy, że zadań jest za wiele. Dopiero po ułożeniu zadań i zaplanowaniu nagle robi ich się mniej, a wykonywanie ich krok po kroku to dla nas pestka. 

Może oczywiście okazać się, że obowiązków naprawdę jest zbyt dużo, a więc całkowicie normalnym jest, że wywołuje to u Ciebie stres, ponieważ nie nadążasz. W tej sytuacji powinieneś porozmawiać ze swoim przełożonym, czy współpracownikami, jasno wyrazić potrzebę pomocy i rozłożenia zadań między innych/rozłożenia zadań w czasie. Tak, rozmowy są zazwyczaj trudne, krępujące, niewygodne… Jednak aby pozbyć się tego stresu, to jedyne wyjście z sytuacji. Oczywiście musisz brać pod uwagę, że Twoja prośba o pomoc zostanie zlekceważona - mam nadzieję, że wtedy wiesz, że nie jest to praca dla Ciebie. Nie pracuj w miejscu, gdzie Twoje potrzeby nie są brane pod uwagę.

 

Jeśli już zaczęliśmy temat związany z rozmowami, to warto przypomnieć o czynnikach socjalnych, które również mogą wywołać stres w pracy. Jeżeli denerwujesz się z powodu konfliktu ze swoimi współpracownikami, rywalizacji między nimi warto się zatrzymać. Po pierwsze zdaj sobie sprawę, że branie udziału w wyścigu szczurów nie jest dla Ciebie. Po drugie: dystans. Musisz pamiętać, że relacje zawiązane w pracy zazwyczaj nie wychodzą poza nią, dlatego nie ma sensu robić z nich wielkiej wartości, która ma wpływ na wykonywane zadania. Zdystansuj się, nie bierz wszystkiego do siebie, pamiętaj o relaksie i chwili odpoczynku, jeśli czujesz się przebodźcowany spędzaniem czasu z nimi. 

 

A co jeśli denerwujesz się w relacji z szefem? Tutaj znowu należy zastanowić się dlaczego - czy to brak sympatii, czy nadgorliwość i wymagania szefa. Być może jest tak, że błędnie interpretujesz jego intencje, które wcale nie są złe. Przede wszystkim zamiast rozgadywać dookoła, że szef się na nas uwziął, warto poprosić o rozmowę w cztery oczy. I być szczerym, mówiąc o naszych wątpliwościach, o tym, że się stresujesz. Przedstawiając swoje argumenty i szukając wyjścia, pokażesz przy okazji, że zależy Ci na pracy i chcesz by było jak najlepiej. A to na pewno zostanie docenione.

 

Jak widzisz - ile stresów, tyle opcji. Stres stresowi nie równy, dlatego ciężko jest podać jedną prawidłową odpowiedź, co należy zrobić w takiej sytuacji. Pamiętaj mimo wszystko, że jeśli Twój stres jest bardzo nasilony, nie radzisz sobie z nim całkowicie, a myśl o tym sprawia, że kręci Ci się w głowie - jest to moment, żeby zasięgnąć pomocy fachowca, czyli psychologa. 

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.