Nie umiem odpoczywać. O sztuce odpoczywania.

Wysłany dnia 21 lipca 2021 przez kontakt
Nie umiem odpoczywać. O sztuce odpoczywania.

W jaki sposób ludzie żyją w dzisiejszych czasach? Przede wszystkim nasuwa się jedna, konkretna odpowiedź: szybko. Życie w ciągłym biegu, nie pozwalające na spokojny posiłek, głęboką rozmowę, czy chwilę wytchnienia. Każda sekunda naszego życia jest na wagę złota, dlatego staramy się wykorzystać je w pełni, wykonując ciężkie zadania i obowiązki. Zadajmy sobie więc pytanie: dlaczego właściwie tak bardzo skupiamy się na ciężkiej pracy zamiast dać sobie więcej odpoczynku? 

 

Najważniejszym powodem jest wykonywanie ciężkiej pracy by COŚ osiągnąć. Tym “czymś” jest stabilizacja, która daje poczucie bezpieczeństwa. Właśnie z tego powodu stawiamy na piedestale wykonanie pracy, aby móc w późniejszym czasie odpocząć. W końcu odpoczynek kojarzy nam się jedynie z przyjemnością, która nie ma większego celu. Zapominamy o tym, że chcąc wykonywać dobrze pracę należy zachować równowagę między odpoczynkiem, a zadaniami. Przecież nikt nie wykona dobrze obowiązków, jeśli będzie całkowicie wyczerpany i przy pierwszej okazji zaśnie nad stertą dokumentów. 

 

No dobrze, ale jeśli już przychodzi ten cudowny czas, kiedy mamy odpocząć, nagle w naszych głowach dzieje się coś niepokojącego. Zaczynamy odczuwać stres jak przed wielkim wydarzeniem, a myśl o wakacjach zamiast napawać nas optymizmem powoduje, że kręci nam się w głowie i zabiera całą przyjemność. Skąd biorą się w nas takie odczucia? 

 

Rzecz w tym, że żyjąc w ciągłym pędzie nasz umysł stale jest w tzw “trybie działania”. To tryb, który umożliwia nam analizowanie sytuacji, rozwiązywanie problemów, poszukiwanie nowych możliwości, czy wyrabianie nowych nawyków. Działając w taki sposób bardzo trudno jest nagle przestawić się na “tryb bycia”, który umożliwi nam odpoczywanie. Tryb bycia pozwala zatrzymać się, dostrzec chwilę obecną, zaakceptować myśli krążące w głowie i obserwować świat z dystansem. To jedna z najważniejszych praktyk treningu uważności, który odbywa się poprzez medytację. Krótka chwila spędzona w ciszy, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, ćwiczenie wdzięczności, obserwacja tego, co dookoła umożliwi regenerację organizmu i tym samym skieruje nas w stronę odpoczynku. 

 

Warto zwrócić uwagę, że dzisiejsze czasy patrzą sceptycznie na osoby, które mówią: “nie mam nic do roboty”. Od razu takie osoby kojarzą się z leniwymi, bez ambicji. Z tego powodu tak często dokładamy sobie jeszcze to kolejne zadania, aby zapełnić pustą lukę, aby przypadkiem nikt nie pomyślał o nas negatywnie. Ta samonakręcająca się spirala powoduje, że chodzimy zmęczeni, ospali i przestajemy umieć odpoczywać. Ba! Nawet nie chcemy odpoczywać, ponieważ to źle się kojarzy. 

 

Spróbuj zatrzymać ten kołowrotek. Zacznij włączać “tryb bycia”. Oczywiście, z początku będzie to bardzo trudne zadanie. Pierwszym krokiem może być zmiana nawyków dotyczących chodzenia tymi samymi ścieżkami, zajmowanie tych samych miejsc i ostatecznie wyjazd. Nowe miejsca spowodują, że Twój umysł będzie bardziej otwarty na nowe emocje, w tym również pozwoli Ci odpoczać. 

 

Miłego odpoczywania! 

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.