W sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi. O czym warto pomyśleć zanim dodasz kolejny niemiły komentarz?

Wysłany dnia 13 lipca 2021 przez kontakt
W sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi. O czym warto pomyśleć zanim dodasz kolejny niemiły komentarz?

Obraźliwe, niepotrzebne przytyki w postaci komentarzy w mediach społecznościowych to powszechne działania z jakimi możemy się spotkać w internecie. Dodawanie takich komentarzy przez hejterów przychodzi im z niesamowitą łatwością, jakby robili to codziennie. Nie zważając na szacunek, czy jakąkolwiek empatię, potrafią bez skrupułów obrazić i znieważyć osobę po drugiej stronie. Do takich działań dochodzi zazwyczaj impulsywnie, bez przemyślenia konsekwencji. Co więcej, osoba wypisująca obraźliwe komentarze często nie zdaje sobie sprawy, że… nie jest anonimowa.

 

Mało kto zdaje sobie sprawę, że hejt jest przestępstwem, o którym mowa w art. 216 kodeksu karnego. Zniesławienie lub naruszenie czyichś dóbr to najczęstsze przestępstwa internetowe. I mimo tego, że często są wykonywane pod wpływem impulsu, nadmiaru emocji, pociągają za sobą skutki prawne i są realnym wykroczeniem, ponieważ w internecie nie jesteśmy anonimowi. 

 

A przecież istnieje coś takiego jak netykieta, czyli zasady korzystania z internetu, które wyraźnie mówią, aby zastanowić się i przemyśleć co udostępniamy w sieci (czy bezprawnie nie używamy czyjegoś wizerunku), aby dbać o bezpieczeństwo swoje i znajomych, nie spamować, KOMENTOWAĆ KULTURALNIE I Z SZACUNKIEM DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA, szanować prawa autorskie, przestrzegać zasad grupy społecznościowej. Skoro powstało coś takiego jak regulamin działania w internecie, dlaczego tak łatwo przychodzi nam naruszanie zasad poprzez głoszenie obraźliwych, przykrych zdań, które często nie pokrywają się z rzeczywistością? 

 

To już akurat cięższa sprawa, ponieważ napływ emocji może być powiązany z trudnościami życiowymi, jak i zazdrością w internecie. Z tego powodu nie da się jednoznacznie określić co było konkretnym powodem hejtu. 

 

Jednak to w żadnym stopniu nie tłumaczy tego typu zachowania. Nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie, jak wygląda jego rzeczywistość, dlatego NIE MAMY PRAWA komentować jego życia, wyglądu, zachowania bez szacunku. Raz napisana opinia, komentarz na zawsze zostanie zapamiętana w internecie. Pamiętaj o tym, zanim kolejny raz Twój obraźliwy głos znowu wyjdzie na powierzchnię. 

 

Rozpoczynając przygodę ze światem mediów społecznościowych należy przede wszystkim pamiętać, że każdy nasz komentarz, opinia na dany temat, każde zdjęcie, każda aktywność zostaje nam na zawsze. Z tego powodu każdy ruch wykonany w internecie powinien być przemyślany, nie odbiegający od zasad netykiety, której należy przestrzegać. Należy pamiętać, że jeśli chcemy, by świat internetu patrzył na nas łaskawym okiem, trzeba być dla niego równie łaskawym. W innym wypadku nasze negatywne działania w prosty sposób przejdą do świata rzeczywistego i spotka nas kara. 

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.