Medialna walka o brak samoakceptacji u dzieci i nastolatków. Od kiedy cellulit u 5 latki jest chorobą?

Wysłany dnia 5 lipca 2021 przez kontakt
Medialna walka o brak samoakceptacji u dzieci i nastolatków. Od kiedy cellulit u 5 latki jest chorobą?

Ostatnia afera spowodowana przez wpis jednej z celebrytek o chodzeniu nastolatków w zgarbionej pozycji, z zasłoniętymi twarzami, chowającymi swoją urodę wywołała lawinę komentarzy i opinii na ten temat. Autorka hasła “mody na brzydotę” uznała, że w obecnych czasach młodzi ludzie ukrywają swoje atuty, jakoby ‘brzydkie’ było nagle popularne. Z wcześniejszego wpisu na ten temat poznaliście już nasze stanowisko, mówiące, że to, co naturalne jest piękne, a wyidealizowany, sztuczny świat mediów społecznościowych dyktuje nam jacy powinniśmy być i co wchodzi w kanon “piękna”. Takie idealizowany, wręcz odrealniony wygląd celebrytów wpływa na odbiór siebie i na poczucie własnej wartości. Co więcej, nastolatek, który buduje swoją tożsamość zaczyna odczuwać, że nie jest taki jak być powinien, odnosi wrażenie, że “coś jest z nim nie tak”.

 

Jakby było mało, nie tak dawno, w pewnym programie telewizyjnym poruszono temat cellulitu u dzieci. Na ten temat wypowiadała się rzekoma “ekspertka”, która myląc cellulit z cellulitisem zakwalifikowała “problem” jako niebezpieczna choroba, która wymaga zmiany stylu życia i diety. Oznajmiła, że taka zmiana na pewno nie jest czymś normalnym.

 

Jak, będąc kobietą, można klasyfikować cellulit jako coś nienormalnego?

 

Cellulit, znany jako “skórka pomarańczowa” dotyczy wyglądu skóry, pewnej deformacji, pofałdowania, który ma charakter jedynie estetyczny. Przyczyną powstawania, według wielu opinii, nie jest zbyt duża tkanka tłuszczowa. Warto zwrócić uwagę na zmiany hormonalne, aktywność fizyczną, zatrzymanie wody w organizmie, tempo przyrostu/utraty wagi. Aby pozbyć się cellulitu należy przyjrzeć się swojemu trybowi życia, być może podjąć więcej aktywności, zmienić sposób żywienia. Polecane jest też szczotkowanie ciała, a także wykonanie endermologii w gabinecie kosmetologicznym. Nie ma mowy tu o chorobie zakaźnej, wywołanej stanem zapalnym, do której zaliczamy cellulitis, którego przyczyną może być niewłaściwe krążenie krwi, cukrzyca, niedokładna dezynfekcja ran czy skaleczeń. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ nieleczony cellulitis może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych czy sepsy.  A tutaj tego rozróżnienia nie było.

 

Co więcej, z cellulitem zmagają się różne osoby, w różnym wieku, wykonujące różne aktywności fizyczne. Skórkę pomarańczową może mieć kobieta biorąca udział w triathlonie, jak i osoba spędzająca dużo czasu na kanapie.

 

Biorąc pod uwagę skalę usilnego wmawiania ludziom, że powinni być idealni, informacje przekazane w programie telewizyjnym są nieakceptowalne. W jaki sposób dziecko, które na każdym kroku słyszy jakie być powinno ma wzrastać w poczuciu własnej wartości?

 

Jak młoda dziewczyna ma czuć się atrakcyjna, kiedy z każdej strony słyszy, że cellulit jest czymś nienormalnym? Czy podając informacje, że chudnąc można pozbyć się cellulitu osoby medialne mają świadomość, że mogą przyczynić się do rozwoju chorób psychicznych (anoreksji)?

 

Nie jest dobrze słyszeć jedynie “zmień się”. W dzisiejszym świecie potrzebujemy trochę więcej empatii, dobrego słowa, możliwości bycia sobą. Dlaczego tak mówią media, na temat tego, że wygląd zewnętrzny nie definiuje naszej wartości? To, jakie negatywne skutki niesie za sobą walka o umniejszenie samoakceptacji wśród młodych widać na pierwszy rzut oka. Wystarczy spojrzeć na “zgarbione nastolatki, zakrywające twarz ręką”.

 

No bo przecież taką mamy modę. Modę na brzydotę.

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.