Złość nie jest toksyczna.

Wysłany dnia 15 czerwca 2021 przez kontakt
Złość nie jest toksyczna.

Człowiek w ciągu swojego życia przeżywa najróżniejsze emocje - od smutku, gniewu, radości, po euforię, żal, czy… złość. Złość jest jedną z podstawowych emocji, która daje nam sygnał, że “coś jest nie tak”. Rodzi się mimowolnie, napędzana zazwyczaj negatywnymi sytuacjami lub sytuacjami, które jedynie odbieramy negatywnie. Złość jest konieczna, aby uwolnić nas od toksycznych relacji, aby pozwolić nam zrozumieć, że dana sytuacja, dana osoba nie jest dla nas dobra, pozwala uleczyć to, co w nas głęboko zakorzenione. Dlaczego więc złość często jest uważana za cechę, która nie jest dobra? 

 

Przede wszystkim wszystko zależy od tego w jaki sposób patrzymy i radzimy sobie ze złością. Jeżeli jesteśmy w stanie odpowiedzieć na tą emocję w taki sposób, by uwolniona pozwoliła nam uleczyć nas w danej sytuacji to wszystko powinno być w porządku. Wtedy taka złość niesie ze sobą dobry owoc, który może znacząco wpłynąć na nasze życie. Jednak jeżeli złość przeradza się w agresję… tutaj zaczynają się schody i toksyczne zachowanie.

 

Czym jest agresja? 

Agresja jest zachowaniem przemocowym, które często prowadzi do krzywdy osób trzecich lub nas samych. Innymi słowy jest to zachowanie, które wynika z nieradzenia sobie z własnymi emocjami i w konsekwencji dochodzi do rękoczynów lub walk słownych. Powiązana jest bardzo często z ukrytymi innymi emocjami jak smutek, czy lęk. Jednak osoba agresywna, zazwyczaj nie jest świadoma prawdziwych emocji, które powodują, że zachowuje się w dany sposób. Może pojawić się na skutek niezagojonych ran, blizn z dzieciństwa, które podświadomie cały czas nas bolą. Agresję możemy podzielić na: bierną i czynną. 

 

Zacznijmy na początku od biernej. Szyderczy uśmiech, złośliwy żart, uszczypliwy komentarz, wrogie spojrzenie to tylko kilka z czynów dotyczących biernej agresji. To zachowania, które potrafią upokorzyć, zignorować i poniżyć drugiego człowieka. Są to sposoby ewidentnego dokuczenia drugiej osobie, próba zirytowania rozmówcy. Na pierwszy rzut oka możemy twierdzić, że w osobie stosującej bierną agresję nie ma empatii, a jej pragnieniem jest krzywda innych. I tak, może być to prawda - na pewno jeśli mówimy o nastolatkach, którzy w okresie dojrzewania mają wysyp sprzecznych emocji. Jednak bardzo często ta bierna agresja wiąże się z wewnętrznym problemem, jaki ma ta osoba. Co to jest? Tutaj niestety ciężko odpowiedzieć, ponieważ każdy posiada własną, indywidualną historię życia. Warto zastanowić się czy podczas naszego życia nie zachowywaliśmy się stosując bierną agresję, czy przypadkiem nigdy nie pozwoliliśmy sobie na uszczypliwy komentarz na temat koleżanki, czy nie zignorowaliśmy krzyczącej do nas byłej przyjaciółki. Jeśli tak - pomyśl nad tym jaka prawdziwa emocja była wtedy schowana, przed tym starałaś się chronić, jakie były Twoje realne zamiary. 

 

Agresja czynna to nic innego jak przemoc, w której dochodzi do rękoczynów. To zachowanie całkowicie destrukcyjne, zarówno w kontekście nas samych, jak i osób drugich. Co więcej, podczas agresji czynnej zawsze występuje agresja bierna, jednak podczas agresji biernej nie musi występować agresja czynna. Agresja czynna może być stosowana w kierunku do samego siebie (autoagresja), co jest związane z krzywdzeniem siebie lub w kierunku do otoczenia (alloagresja). W tym wypadku agresja nie musi być kierowana do drugiego człowieka, może to być również przedmiot, obiekt. 

 

Powróćmy zatem do złości. Złość sama w sobie nie jest złą emocją, jednak brak umiejętności radzenia sobie z nią może doprowadzić do przykrych zdarzeń. Z tego powodu warto budować swoją samoświadomość, poznawać swoje emocje i ich przyczyny. Dzięki temu jesteśmy w stanie nauczyć sobie radzić z tymi, które bywają dla nas ciężkie. 

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.