Czy prowadzenie firmy jest dla wszystkich?

Wysłany dnia 5 maja 2021 przez admin
Czy prowadzenie firmy jest dla wszystkich?

Czy prowadzenie firmy jest dla wszystkich?

 

"Sama sobie sterem, żaglem i okrętem" brzmi zachęcająco i często wzbudza zainteresowanie, ciekawość i… zazdrość osób, z którymi wymieniając się spostrzeżeniami na temat pracy, przekazujemy info, że wypisywanie wniosków o własny urlop jest nam obce. Rzeczywiście, patrząc na superlatywy prowadzenia firmy, uśmiech nie powinien schodzić nam z ust. Tymczasem to ta firma, jej prowadzenie, wszystkie zmartwienia nie schodzą z pierwszego pola naszych myśli. 


Wydawać by się mogło, że jest to idealny sposób na życie: nie musimy zastanawiać się, czy szef ma dziś dobry humor i czy warto poprosić o urlop w upragnionym czasie, możemy nie iść do pracy, gdy nie mamy na to ochoty, nie czekamy na decyzje odnośnie naszych działań, które podejmuje ktoś “nad nami”, a pieniądze płyną z każdej strony! Interesująca perspektywa i o ile ogranicza się tylko do ukłucia zazdrości, o tyle jest w stanie wyrządzić wiele złego w momencie, gdy decydujemy się otworzyć własną firmę, mając w głowie tylko te wymienione wyżej superlatywy. 

 

A teraz wrócimy na ziemię. 

 

Prowadzenie firmy wymaga wypracowania wielu ważnych cech charakteru. Twoje umiejętności i bycie dobrą w swoim fachu, nie stanowią nawet połowy sukcesu. Przyznam, że gdyby nie moja ekipa, prowadzenie firmy zabrałoby mi cały czas, uniemożliwiając bycie Kosmetologiem i wykonywanie zabiegów, co poniekąd traktuję jako chęć oderwania się od całej decyzyjności, która na mnie spoczywa. 

Przede wszystkim firma to LUDZIE. Ciekawe osobowości, jednostki, które mają swoje wyznaczone cele, a praca nie stanowi wolontariatu, tylko pozwala realizować się i swoje marzenia. To ludzie, którzy mają gorsze dni, którzy chorują, mają rodzinę, dzieci i… życie poza pracą. Czy ja mam życie poza pracą? Możliwe, że odpowiedź nasunie się sama, gdy skończę pisać ten artykuł. 

 

Jakie cechy charakteru są niezbędne przy prowadzeniu firmy?

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Zaczynasz miesiąc świadoma, że odpowiadasz za stabilne prosperowanie firmy, finanse, wypłaty Twojego teamu i pozostałe opłaty, a dodatkowo sama nie wiesz, ile wynosi Twoje własne wynagrodzenie. 

W momencie stabilizacji firmy, warto jest podejść do swojego wynagrodzenia w sposób przedstawiony w książce “Najbogatszy człowiek w Babilonie”. Najkrócej ujmując: po zakończonym miesiącu odkładaj 10% obrotu na własne konto. W moim przypadku funkcjonuje to, gdy przestrzegam schematu tygodniowego. To działa!

 

 

DECYZYJNOŚĆ

W każdej kwestii, od najdrobniejszych po większe, od decyzji zakupu herbaty premium, po przejście ze skali podatkowej na podatek liniowy, zakup sprzętu, wybór odpowiedniej formy leasingu, wkładu własnego, współpracy z inną firmą czy… wyboru wspólnika do spółki. Ostatniej kwestii wystrzegam się jak ognia, co generuje również niekorzystne skutki, czego jestem świadoma, aczkolwiek w Twoim przypadku ta forma współpracy może być właściwa. Najważniejsza w tym wszystkim jest umiejętność racjonalnej oceny sytuacji i potrzeb.

 

UMIEJĘTNOŚĆ TWORZENIA PLANU, STRATEGII, MYŚLENIA DALEKOSIĘŻNEGO

Nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, ale wiele możesz zaplanować, konkretyzując założenia i główny cel. Posiadanie go to już połowa drogi! A teraz rozrysuj schodki, które będziesz pokonywała jeden za drugim, aby dotrzeć na szczyt, na którym jest właśnie ten określony cel.

 

 

EMPATIA 

U osób zdeterminowanych na sukces, patrzących jednotorowo, ciężko jest o empatię. Jednak pamiętajmy, że pracujemy z ludźmi! Chyba, że towarzyszy Ci wyjątkowa atmosfera pracy z robotami :) Jeżeli odczuwasz, że współpraca z teamem, który staje się coraz większy i większy przynosi więcej poirytowania, nie bądź na siebie zła. Poważnie. Każdy człowiek to historia, życie prywatne, kondycja i samopoczucie. Aby członkowie zespołu czuli się dobrze, cieszyli pracą dla Ciebie i abyś Ty miała wolniejszą głowę do tworzenia bądź angażowania się w wielkie projekty, zadbaj o to, aby wszystkie sprawy związane z urlopami, dniami wolnymi, chorobowymi, gorszym samopoczuciem były kierowane do menadżera. Stwórz listę obowiązków i deleguj zadania. Nie jest to łatwe zadanie, ale z czasem będziesz potrafiła odnaleźć się w funkcji podziału zadań między pracowników.

 

 

UMIEJĘTNOŚĆ DZIAŁANIA POD PRESJĄ CZASU

Z zegarkiem w ręku, określony czas emisji programu, umówione spotkania jedno za drugim,  a na mieście korek. Zdarza się najlepszym, najważniejsze, aby presja determinowała, nie paraliżowała!

 

 

UMIEJĘTNOŚĆ WYŁĄCZENIA EMOCJI, KIEROWANIE SIĘ LOGIKĄ

Prowadzimy firmy, ale mamy też życie prywatne, partnera, obowiązki. Ciężko jest połączyć myślenie, gdy całą noc spędziłyśmy u weterynarza ze swoim pupilem, czy w związku nie wszystko układa się najlepiej. Nie mamy magicznego przycisku, który pozwala zmienić tory myślenia i nie oszukujmy się, ciężko jest zostawić życie prywatne za drzwiami firmy. 

Czy jest na to złoty środek? Najprościej mówiąc: ułożone życie prywatne, które nie paraliżuje pracy. Która z Was tak ma, niech pierwsza podniesie rękę. 

 

 

UMIEJĘTNOŚĆ OKREŚLENIA CELU I DZIAŁANIE STEP BY STEP

Przyjdzie taki dzień, w którym Twoja głowa będzie wolna. Od stresu, problemów dnia codziennego, męczącej rutyny. Wtedy Twoje dobre samopoczucie i dłuższa chwila dla siebie pozwoli Ci zawędrować myślami daleko, w poszukiwaniu sensu i celu. Nawet jeżeli wpadniesz na pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwy do zrealizowania, zapisz go! Narysuj schodki, umieść ten cel na samym szczycie! I choćby tych schodków miało być sto, to za miesiąc pokonasz jeden, dwa a zostanie 99, 98… i zobaczysz, że każdy zrobiony krok to cel sam w sobie. Co masz do stracenia? Czas i tak upłynie. 

 

 

UMIEJĘTNOŚĆ NAWIĄZYWANIA KONTAKTÓW

Bycie wygadanym, umiejętność rozmawiania na wiele tematów, uśmiech i w tym wszystkim - bycie sobą. To jest mieszanka wybuchowa, która prędzej czy później przełoży się na sukces! Trzeba po prostu kochać ludzi, chcieć ich poznać! 

 

KREATYWNOŚĆ

To Ty w głównej mierze tworzysz swoją firmę, masz na nią zamysł, plan i wiesz, co chcesz osiągnąć. Nie oczekuj, że plan na Ciebie stworzy ktoś inny. Działasz w konkretnej branży i tylko dzięki rozpoznaniu, umiejętności oceny słabych punktów konkurencji i podkreśleniu swoich mocnych stron, jesteś w stanie być “ponad”. W połączeniu z łatwością tworzenia strategii czy podejmowaniu decyzji i logicznym kierowaniem projektu, sukces jest na wyciągnięcie ręki.

 

 

WYCZUCIE DO LUDZI :-)

Jeżeli dane ci jest pracować z cudownymi osobami, którym zależy na rozwoju firmy, którzy utożsamiają się z nią i chcą jak najlepiej, jesteś szczęściarą! Aby cieszyć się zespołem cudownych ludzi i spać spokojnie, musisz przejść swoje. Cała rekrutacja, etap za etapem, człowiek za człowiekiem. I z większego grona specjalistów wybrać tych, którzy oprócz swojej wiedzy, mają “to coś”. W końcu będziecie spędzać ze sobą wiele godzin, a pracownik dodatkowo pozna wiele szczegółów, mówiących o Twoim sposobie prowadzenia działalności. Wyczucie do ludzi to dar, który ciężko jest wypracować. Bądź uważna, słuchaj i czytaj między wierszami. 

 

 

UMIEJĘTNOŚĆ PRZEDSTAWIENIA SWOJEJ WIZJI

… ale również zrozumienie, że ten piękny, idealny obraz w Twojej głowie nie będzie taki sam u Twoich wspólników, pracowników. Choćbyś nie wiem jak się starała razem ze swoim teamem - wasza wyobraźnia jest inna, dlatego ten plan choć w delikatnym stopniu będzie się różnił. Z tego powodu ważne byś naprowadzała swój zespół, jeśli zauważysz, że zaczynają działać niezgodnie z Twoim zamysłem. Chociaż, z drugiej strony, co dwie głowy to nie jedna :) i połączenie wizji całego teamu może stworzyć coś kreatywnego!

 

 

OBRÓT FIRMY NIE RÓWNA SIĘ ZYSK

Zrozumienie, że obrót pieniężny, jaki jest w firmie, to nie czysty zysk. Czysty zysk, to pieniądze, które zostają po opłaceniu wypłat pracowników, ZUSu, podatków, lokalu, abonamentów, kredytów czy leasingów i wszystkich innych opłat, do których się zobowiązaliśmy. Często firma przez długi okres czasu nie generuje tego zielonego, dodatniego wskaźnika. Co wtedy?...POCZUCIE CELU! 

 

 

Często poznaję świetnych ekspertów swoich dziedzin, którzy czynią cuda w swojej pracy, są ekspertami w dziedzinie kosmetologii, artystami, tworzą muzykę, piszą teksty piosenek, tworzą projekty wnętrz i wiele, wiele więcej. Którzy mają możliwość skupienia się na tym, co robią najlepiej, nie przejmując się tym, czy starczy im pieniędzy na opłacenie podatków, czy nad wznowieniem procesu rekrutacji, bo pracownik postanowił złożyć wypowiedzenie. 

 

 

Czy w dniu założenia firmy, byłam ŚWIADOMA tego, co mnie czeka?

Absolutnie. Ale z wielu przyczyn, strefa komfortu nie była mi znana. Przyjęłam, że wszystkie trudności, które spotykam na swojej drodze to rzecz naturalna. I nigdy nie zamieniłabym się na pracę na etacie, na spokojnym, stabilnym stanowisku, nawet bardzo dobrze płatną. nie w tym rzecz.  W końcu jestem “sterem, żaglem i okrętem” ze świadomością trudu, który napotykam. Ale to ma sens. 

 

Izabela Bagińska

5% zniżki na produkty IB PUBLISHING

Odbierz zniżkę na nasze produkty i otrzymaj ich próbki.

user
email
beaware.com.pl przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie. View more
Akceptuj
0
Twój koszyk
  • No products in the cart.